FOTOVOLTAIKA

Proč je fotovoltaika opředená různými mýty?

Ke kritice fotovoltaiky se používá mnoho argumentů, které pochází ze zastaralých a nesprávných informací. Tak jako každý obor se i fotovoltaické systémy vyvíjely a stále vyvíjí. Fotovoltaika je fotoelektrický jev, který umí pomocí fotovoltaických článku (které jsou spojeny do větších celků – fotovoltaických panelů) přeměnit sluneční záření na elektřinu (stejnosměrný proud). Takovým elektrárnám se pak říká solární elektrárny. Od svého vzniku prošly obrovským technologickým vývojem a kvůli velkému zájmu o obnovitelné zdroje energie zažívají velký progres, který zdokonalil jejich výrobu. Proto již nyní mnoho mýtu neplatí. Jiné nepravdy zase vznikly různými předsudky a nepochopením jejich technologie. Pojďme si je postupně vysvětlit.

fotovoltaika

FOTOVOLTAIKA – MÝTY A FAKTA

1. NEPRAVDA

K vyrobení solárních panelů je potřeba více elektřiny, než kolik solární panely vyrobí za celou dobu své životnosti.

PRAVDA:
Existuje několik studií, které přesvědčivě dokazují, že výrobní náklady na solární fotovoltaické panely se vrátí za méně než 2 roky. Energetická návratnost fotovoltaiky – tedy vynaložení energie na výrobu fotovoltaického systému je poměrně malou vstupní investicí v porovnání s čistými zisky, které fotovoltaický systém nabízí po celou dobu své životnosti (25-30 let).
Návratnost fotovoltaiky (výroba energie ze solárních fotovoltaických panelů) je nyní mnohem efektivnější díky stále modernějším výrobním technologiím. Solární panely navíc vyrábí opravdu čistou energii, 25-30 let provozu bez znečištění skleníkovými plyny.

návratnost fotovoltaiky

2. NEPRAVDA

Při výrobě solárních panelů se vypustí více znečišťujících látek do ovzduší, než kolik se následně ušetří po celou dobu životnosti panelů.

PRAVDA:
Pokud fotovoltaický systém pokryje alespoň polovinu potřeb běžné domácnosti, odstraní velmi mnoho znečištění oxidem siřičitým a oxidem dusíku ze vzduchu.
Kromě toho znečisťující látky, které vzniknou ve výrobním procesu solárních panelů jsou již nyní minimální a z velké části recyklovány.
Průměrná domácnost spotřebuje 830 kWh elektřiny za měsíc. Výroba již 1000 kWh čisté solární energie snižuje razantně hodnoty oxidu siřičitého, oxidu uhličitého a dusíku. Čím více čisté solární energie z vaší střechy, tím méně škodlivin v ovzduší pro naši přírodu a naše zdraví.

3. NEPRAVDA

Když vypadne proud, je můj dům stále napájen energií ze solárních fotovoltaických panelů.

PRAVDA:
Když vypadne proud, vypadnou i systémy, které jsou připojené na elektrickou síť. Není bezpečné, aby elektřina směřovala do sítě v době, kdy se elektrotechničtí pracovníci budou snažit opravit problém. Váš střídač (ten, který jinak přeměňuje stejnosměrnou elektřinu vytvořenou panely na použitelný střídavý proud pro domácnost) rozpozná, že síť je mimo provoz a vypne celý váš systém. Pokud však máte záložní zdroj energie, tedy baterii, je možné ho během výpadku proudu využívat.

4. NEPRAVDA

Moje solární fotovoltaické panely nebudou fungovat v chladném zimním počasí.

PRAVDA:
Solární fotovoltaický panel vyrábí energii na základě množství slunečního záření, kterému jsou panely vystaveny. Takže na ně nemá vliv teplota. Možná vás dokonce překvapí informace, že solární panely lépe funguji v chladnějším počasí než při extrémně vysokých teplotách. Takže ve slunečný, ale mrazivý den mohou sluneční panely vytvořit srovnatelné  množství energie jako v jiný horký letní den.

fve na klíč recenze

5. NEPRAVDA

Solární panely vyžaduji náročnou údržbu.

PRAVDA:
Solární panely nemají žádné pohyblivé části a nevyžaduje pravidelnou údržbu. Doporučuje se pouze jednou za rok vyčistit panely vodou z hadice. Ale mnoho majitelů solárních panelů spoléhá na déšť, který to udělá místo nich. I kdyby se panely vůbec nečistily, reálně to může snížit jejich účinnost maximálně o 5%. Pokud vám na panely spadnou nějaké větší nečistoty, je jasné, že je bude potřeba odstranit. Tohle se však děje opravdu výjimečně. Moderní solární systémy jsou vybavené monitorovacím systémem, který tyto výkyvy (poklesy ve výrobě elektřiny) ve výkonnosti rozezná a umí vás na problém upozornit.

6. NEPRAVDA

Kvůli solárním panelům se mi poškodí střecha, zhroutí se a nebo do ní poteče.

PRAVDA:
Pravda je taková, že solární panely spíše chrání část vaší střechy, kterou pokrývají. Pokud se náhodou stane problém se střechou, není problém panely dočasně demontovat, aby se mohla střecha opravit. Většina panelů není připevněna přímo k samotné střeše, ale k namontované střešní konstrukci. Instalatéři používají speciální tmely, aby vyplnily jakékoli mezery.

7. NEPRAVDA

Solární panely mi poškodí silné krupobití.

PRAVDA:
Solární panely jsou samozřejmě zkonstruovány z takových materiálů, aby vydržely i ty nejnáročnější povětrnostní podmínky. Jsou testovány, aby vydržely prudké, ostré slunce, stejně tak jako velké mrazy, nebo krupobití. Materiál je opravdu odolný. Nevadí ani těžká vrstva sněhu.

solární panely

8. NEPRAVDA

Pořízení solární fotovoltaické elektrárny sebou nese hromadu papírování.

PRAVDA:
V dnešní době se o vše většinou postarají firmy, které nabízí FVE na klíč. Zařídí i čerpání dotací zelená úsporám na fotovoltaické systémy. My pracujeme každý den, tvoříme projekty od úplného začátku až po vyplacení dotací. Víme co vše je potřeba a je to pro nás rutina. Vy se o nic starat nemusíte. Přečtěte si, jak to probíhá u nás.

9. NEPRAVDA

Když je zataženo je fotovoltaika k ničemu. Solární panely nevyrobí žádnou elektřinu.

PRAVDA:
Pokud je zataženo, tak efektivita solárních panelů samozřejmě klesá. To, ale neznamená, že nevyrábí žádnou elektřinu. Stále vyrábí, jen v menší míře.

10. NEPRAVDA

Fotovoltaický panel může začít hořet a nejde uhasit. Fotovoltaika je velmi nebezpečná.

PRAVDA:
Fotovoltaický panel jen tak začít hořet nemůže. Nestává se to, není k tomu důvod. Stát se to může snad jen ve výjimečných případech, kdy si solární panely neodborně namontují lidé sami. Přesto lze hořící solární panel uhasit, jen se k němu musí přistupovat jako k elektrickému zařízení pod napětím.

“Solární energie je posledním energetickým zdrojem, který ještě nikdo nezdaňuje, protože slunce ještě nikdo nevlastní.”

Fosilní paliva jednou dojdou, ale sluneční energie a vítr jsou neomezené.
Fotovoltaika je budoucnost.

Máte ještě nějaký dotaz, nebo pochybnosti? Zeptejte se nás na cokoliv prostřednictvím kontaktního formuláře.